Батьки і діти

Айзек Азімов[1], відомий єврейський письменник-фантаст, згадував: «Якось батько, переглядаючи один з моїх зошитів, заповнених різноманітною інформацією, запитав: “Як ти всього цього навчився, Айзеку?” – “Я навчився всього цього від тебе, тату”. – “Від мене? Але я нічого з написаного тут не знаю”. – “Бо не маєш такої потреби. Але ти надавав великої ваги знанням і навчив мене цінувати їх, усього решта досягти було неважко”».

* * *

Багато підлітків, особливо хлопців, не знають, що їм робити зі своїм життям, бо їхні батьки не показали їм на власному прикладі, як жити добре, мудро й чесно. Деколи у хвилини гіркого розчарування молоді люди докоряють батькам тим, що вони обдарували їх життям: «Я сам на світ не просився». Причиною таких болісних закидів є відчуття браку мети й сенсу життя.

* * *

Діти хочуть, щоб їхні батьки повчали їх. Це для них – вияв любови та свідчення батьківської відповідальности. Так само й у підлітковому віці, коли діти схильні до бунту й не надто схвально висловлюються про батьків, вони все одно цінують їхні вказівки, повчання й перестороги. Сприймають їх як вияв справжнього зацікавлення й турботи. Відсутність рішучої реакції на погану поведінку дитини, особливо сина, а надто похвала таких дій викликає недовіру до батьків. Для дитини така позиція є доказом байдужости батька або його моральної зіпсованости.

* * *

Зазвичай чим дорослішими стають діти, тим батьки більше усвідомлюють, яких помилок припустилися, виховуючи їх, особливо синів. Черстве й суворе трактування, завищені вимоги, замале зацікавлення, брак часу, надмірне обмеження свободи, холодне ставлення до матері дітей – ось помилки, яких найчастіше припускаються батьки у вихованні своїх утіх. Особливо легко батьки помічають свої виховні помилки тоді, коли аналізують, як діти ставляться до них. Ставлення синів-підлітків до батьків нерідко буває дзеркальним відображенням їхньої поведінки.


[1] Айзек Азімов (1920-1992) – письменник, професор біохімії Бостонського університету (США), один з найвідоміших майстрів наукової фантастики. – Прим. пер.

Путівник для батька

Наступна

Ангельський список

Жив собі один молодий і порядний християнин. Якось перед самим Новим роком, коли мали пробити ... Читати далі

Попередня

Любов і вразливість

Любити – означає бути вразливим взагалі. Полюбіть щось – і ваше серце обов’язково буде стискатися, ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *