Різдвяна мелодія

Вона майже ніколи не святкувала свого дня народження того дня, коли, власне, народилася – 2 січня. Тільки-но минули новорічні святкування – хтось після них відпочиває, а хтось уже поринув у підготування до Святого вечора та Різдва. Отож запрошувала гостей вже на Різдвяні свята. А що працювала в релігійному видавництві і мала щороку 10-денну новорічно-різдвяну відпустку, викроювала з неї кілька днів (бо ж коли іще при теперішньому шаленому ритмі життя!) на ґрунтовне передсвяткове прибирання. Жила у великому власному будинку і прибирати було що. 2 січня здебільшого було в неї днем, коли мила люстри в численних кімнатах, витирала порохи в книжкових шафах, прала фіранки на численних вікнах, порядкувала в кухонних шафках, чистила килими і доводила до блиску паркет у вітальні… І якщо бралася до цього з ентузіязмом, то наприкінці вже першого дня «генеральних порядків» відчувала втому, а ще більше – роздратування. Скільки ж то часу забирає цей побут, а хто, зрештою, цей блиск оцінить чи принаймні зауважить? Діти малі, бігають, бешкетують, здатні за мить перевернути геть усе в кухні («Ну, мамочко, ми бавимося в господиньки», а що борошно – по свіжовимитій підлозі й розлита олія на столі – байдуже). Чоловікова мама радить не перейматися тим усім, мовляв, однаково усе не переробиш. А чоловік… Він, власне, може і не зауважити. Ні, він у неї хороший. Дбайливий, добрий, відповідальний. Але днює і ночує в школі – рідкісний у наш час приклад такого самовідданого учителя. Піклується і про дітей та дім, але ж чоловіче сприйняття геть інакше, аніж прискіпливий жіночий погляд, спраглий краси, затишку і бездоганної гармонії. «Відпочинь ліпше, – радить. – У нас же більш-менш чисто». Ага, чисто! Ось кришталь у сервантах припав пилом, у шафах з одягом діти геть усе поперекидали… Вони бачте, у моделей бавилися!

А учора натерла до блиску піяніно у вітальні. Чоловік прийшов зі школи в чудовому настрої, і відразу до вітальні. «Послухай-но, які ми чудові колядки зі своїм ансамблем нині вивчили…»

– Поглянь, що тут змінилося, – перервала різдвяну мелодію. – Терла до блиску, аж стомилася…

– Паркет? Блищить, мов ковзанка в центрі Львова. А ще мій тонкий музичний нюх вловлює свіжість випраних штор… – спочатку трохи розгубився, а потім почав жартівливо перелічувати чоловік.

Але вона навіть не усміхнулася. Прати далеко несвіжі штори і натирати паркет, на якому діти поробили чимало плям, вона планувала на завтра.

– Ось так завжди! Робиш ті порядки, стараєшся, а цього навіть ніхто не зауважить! – вибухнула від накопиченої втоми і роздратування. – Піяніно твоє начистила до блиску!

Начищене піяніно обірвало свою радісну мелодію колядки.

Чоловік рвучко підвівся і міцно обійняв її. «Маленька, рідненька моя фея чистоти і блиску! У нашому милому замку і справді чудовий порядок. Ну, десь – плямочка на підлозі, десь – кришталеві келишки припали порохом у серванті, десь небездоганно поскладані сукні в шафі… Усе потрохи зробимо, я допоможу! А скоро наші дівчатка виростуть і допомагатимуть. Не переймайся аж так цими порядками, прошу, вони крадуть багато часу. І… різдвяного настрою!»

Він підвів дружину до піяніно, сів на стілець, посадив її собі на коліна і почав грати ніжну мелодію «Тихої ночі»…

– А знаєш, я аж тепер відчув, що воно начищене. Краще грає!

З її пліч раптом упав важкий тягар побуту, традиційний для передсвяткової пори, і вона нарешті посміхнулася. Справді навіщо аж так себе обтяжувати тими порядками? Вона більше не дозволятиме побутовим дрібницям красти в їхній родині радість. От наступного року…

А наступного року все зовсім змінилося, усе пішло шкереберть. До їхнього безтурботного замку прийшла біда. У чоловіка виявили злоякісну пухлину. Складні операції, важка хіміотерапія… На її плечі враз упало надто багато клопотів, здавалося, не витримає, зламається. Навіть донечки – маленькі сміхотливі принцеси раптом стали принцесами Несміянами. Відчували гнітючу атмосферу вдома. Музика тут лунала дедалі рідше, а піяніно вже ніхто давно не чистив…

Що врятувало його, що витягло з цієї важкої недуги? Напевно, їхня любов і щира молитва. Він, на велике здивування лікарів, став на ноги, повернувся до школи. І в передріздвяний час знову вивчав зі своїм ансамблем колядки.

А вона… прибирала вдома. Ну треба ж хоч трішки навести лад, кілька місяців взагалі було не до порядків, скрізь усе занедбано. А Різдво ось-ось!

А тут дзвінок зі школи від чоловіка.

– Ти, мабуть, у фартушку, правда? Скидай мерщій! У нас будуть гості. Сьогодні ж 2 січня!

А вона і забула про своє день народження…

Але ж навколо такий безлад…

– Ні, не сьогодні! Може, вже на Різдво… Я мушу доприбирати…

– Ми вже ідемо!

Мерщій кинулася до кухні, увімкнула електрочайник, почала робити якісь канапки.

Двері відчинила таки у фартуху – не встигла переодягтися. А гостями виявилися діти з ансамблю.

Вони колядували і вітали її з уродинами, а вона нишком втирала сльозу…

«Тиха ніч, свята ніч…» її серце сповнювалося різдвяним настроєм, і вже неважливим ставали різні порядки…

А наступне Різдво вона вже зустрічала без нього. Стрімкий рецидив… Він мужньо зносив усі випробування, як міг, підбадьорював дружину, і зі свого ліжка, вже не встаючи, давав уроки своїм учням з ансамблю і учив молодшу донечку грати на фортепіяно.

Коли він перетнув цю земну межу і пішов у вічність, світ втратив для неї свої барви. В їхньому домі перестала звучати музика. В її душі – теж. Але треба було жити заради дітей…

Була розпач, була безнадія і гарячі молитви на його могилі, коли притулялась чолом до його фотографії холодному граніті: «Проси в Бога, щоб дав мені силу, щоб були щасливі наші донечки…».

Сьогодні вона впевнена, що це його молитви, його опіка там, за межею, у Божій близькості, дали їй силу повернутися до життя, до праці і до турботи про їхній великий дім, – ну, звісно, як же без тих порядків…

А ще – хай для когось це буде немислимим парадоксом – вона впевнена, що це з допомогою його небесних молитов вона зустріла того, хто став опорою в її земному житті. Опорою їй, донькам, матері покійного чоловіка. І вона вже не плакала від розпачу і самотности ночами, і почали усміхатися її донечки-принцеси, і великий дім відчув, що в ньому знову з’явився умілий господар. І в цьому домі знову залунала музика. А невдовзі клавіш старого фортепіяно почали торкатися пустотливі пальчики третьої донечки – маленької русявої дівчинки.

Її охрестили Софія-Ярослава. Вона знає, хто це на фото у вітальні – цей замислений чоловік, задивлений у вічність, що сидить за фортепіяно. Це тато її старших сестричок. В їхнього батька та її тата була одна і та сама вихователька в інтернаті. Дівчинка називається Софія на її честь. А друге ім’я Ярослава – на честь її найлюбішої бабусі, і хай спробує хтось сказати, що вона їй нерідна! Рідна для усіх трьох.

А сьогодні, січневого засніженого ранку мама трьох дівчаток-принцес трохи заклопотана: ось-ось Різдво, треба братися за перед святкове прибирання. В якусь мить, ковзнувши поглядом по фотографії у вітальні, згадає: «Сьогодні ж 2 січня!». І зніме фартух, і увімкне різдвяні мелодії, їй стане раптом стане на серці щемно-щемно, і по обличчі скотиться сльоза… Найменша донечка лагідно витре її щоку, і різдвяні мелодії торкнуться її серця тихою радістю. Незабаром – Різдво, народження Спасителя, який прийшов у цей світ, щоб кожному з нас подарувати вічне життя в люблячій Божій присутності. І радісній різдвяній звістці радітимуть не лише тут, на землі, але і на небесах – ті, хто вже не з нами, але хто назавжди в нашому серці.

Наступна

Карооким листочком клена я тобі надішлю листа...

– Обстеження триватиме півгодини, – повідомив лікар, коли за Лесею зачинилися білі двері із надписом ... Читати далі

Попередня

Життєвий урок

Валерія більше не мала наміру приховувати своє роздратування. Вона вже два роки виявляла максимальне терпіння ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *