Знову про помисли

Старець сказав: «Сатана до останнього нашого подиху не перестане сіяти в нашому розумі лукаві й нечисті помисли. Не будемо надавати їм значення. Залишимо їх пролітати повз нас, як пролітають птахи в повітрі. Запустимо в хід фабрику добрих помислів. Що ми дамо їй, те й одержимо. Дамо залізо – і одержимо залізо. Дамо золото – золото й одержимо. Побачене нами зло будемо завжди перетворювати в добро. На все будемо дивитися із простотою.

Один чернець, простий у серці, побачивши на одному японському радіоприймачі знак плюс, подумав, що це хрест. Що він зробив? Він не засудив японців, що поставили на радіоприймачі хрест, але сказав: «Слава Богові за те, що і японці стали християнами». Якщо вам трапиться бути в якій-небудь компанії, де не говорять про духовне, мовчіть і не надавайте значення тому, що говорять, а таємно творіть молитву. Так і молитва буде литися за тих, хто базікає, і ви не одержите шкоди».

Знову сказав старець: «Не втримуйте в собі поганий помисел, який прийшов до вас, бо він завдає шкоди. Він подібний до мухи, що сідає на м’ясо й відкладає яйця. Незабаром у м’ясі з’являються хробаки. Так і поганий помисел, коли він залишається в розумі, заподіює велику шкоду».

Одному парубкові, що хотів стати його послушником, старець сказав: «Коли ти сам не маєш благих помислів, то чим тобі допоможе старець? Якщо, для прикладу, чоловік по немочі робить зло, ти його засудиш за це. Тепер, якщо він за допомогою Божественної благодаті творить якесь чудо, ти скажеш, що він чаклун, і тому створив чудо. Так думає людина, що має погані помисли».

Старець сказав: «Огудні помисли подібні до літаків, які докучають нам своїм шумом проти нашої волі, і ми не можемо їм перешкодити. Найсильніша протиповітряна оборона – це псалмоспіви, бо вони є й молитвою до Христа, і презирством до диявола». Іншим разом він сказав: «Огудні помисли виганяються тільки байдужістю й презирством до них. Коли вони нас атакують, будемо співати. Вони не наші, а чужі. Вони приходять ззовні, подібно до шуму літаків».

Двоє прочан запитали старця, чи несуть вони відповідальність за ті помисли, які атакують їх розум, і він відповів їм: «Я перебуваю тут, а наді мною летять літаки. Перешкодити літакам я не можу, і тому не відповідальний за це. Але якби я почав будувати аеродром, тоді б я взяв відповідальність на себе».

* * *

Старець сказав: «Благий Бог залишає демонів вільними на якийсь час, щоб вони допомагали нам своєю злістю здавати духовні іспити на землі й досягати вічного небесного життя. Поки живе людина на землі, вона має можливість здавати ці духовні іспити. Перейменування не буває. Отже, будемо подвизатися, щоб набрати духовний бал і пройти в рай».

* * *

П’ять висловів отця Паїсія про помисли:

  1. «Коли людина не приймає помислів диявольських, вона чинить правильно».
  2. «Ми будемо мати благі помисли тоді, коли все будемо бачити чистим».
  3. «Стільки сили, скільки має благий помисел, не має ніякий подвиг».
  4. «Чисте серце й чисті благі помисли приносять душевне здоров’я».
  5. «Поганий помисел перешкоджає Божественній благодаті».

* * *

Старець писав: «На початку духовного життя християнин проганяє погані помисли духовним повчанням, безперестанною молитвою й ревним подвигом. Потім приходять уже тільки благі помисли. Пізніше зупиняються й благі помисли й відчувається якась порожнеча, і потім приходить до людини Божественна просвіта».

Наступна

Інший випадок людини з поганими думками

Одного разу прийшов до мене парубок, в якого не було гарних помислів, і просив прийняти ... Читати далі

Попередня

Приклади добрих і поганих помислів

Одного разу прийшов хлопець, років сімнадцяти, і постукав, щоб я відкрив йому, був ще ранок. ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *