Звуки арфи – Частина 1

Деморалізація

Один майстер із мулярів багато літ працював у великій будівельній компанії. Аж ось отримав замовлення побудувати розкішну віллу – за власним проектом, на свій смак. Дістав змогу вибрати для будівництва найкраще місце і не думати про кошти.

До праці взявся негайно. Та спершу, надуживаючи виявленою до нього безмежною довірою, поклав собі використати старі будівельні матеріали, а крім того залучити до справи менш кваліфікованих робітників, аби в такий нечесний спосіб заощадити для себе якнайбільше грошей.

І коли дім було вже зведено, під час урочистої церемонії, влаштованої з цієї нагоди, майстер-будівельник вручив керівникові компанії ключі від будинку.

Одначе директор відразу ж і повернув йому ключі.

– Цей дім, – сказав він, усміхаючись, – є нашою подякою тобі за сумлінну працю. Це вираз нашої поваги і шани.

Твої дні – то цеглини, з яких ти будуєш дім свого майбуття…

 zvuky-arfy_1

У селі на роздоріжжі

За давніх давен жив собі на світі чоловік, що багато літ намагався розкрити таїну життя. Котрогось дня мудрий самітник показав йому криницю, яка нібито ховала в собі жадану для чоловіка відповідь.

– У чім таємниця життя? – запитав шукач, підскочивши до криниці.

З глибини колодязя долинула відповідь:

– Піди на роздоріжжя села, там ти знайдеш те, чого шукаєш.

Окрилений надією чоловік подався на роздоріжжя і побачив там три великі ятки: в одній продавали якісь дроти, у другій – деревину, а в третій – металеві деталі. Йому аж ніяк не здалося, що тут, на перехресті, є щось таке, що вияснить йому таємницю життя.

Геть розчарований, він повернувся до криниці, аби вислухати пояснення. Криниця відповіла:

– Свого часу ти все зрозумієш.

Чоловік було запротестував, але на відповідь не почув нічого, крім відлуння своїх гучних заперечень. Поклавши собі, що його пошили в дурні, він вернувся додому й відновив свої пошуки.

З плином часу чоловік забув про оказію з колодязем, але одного разу, прогулюючись поночі в місячному сяйві, зачув він звук сітари (східний музичний інструмент), що зразу ж привернув його увагу.

То була чарівна музика, і грали її з неабиякою майстерністю і великим почуттям.

Захоплений мелодією чоловік рушив на звук сітари й невдовзі угледів пальці музики, що вправно перебирали струни, побачив і саму сітару. Тоді зненацька осягнув усе і навіть скрикнув із радості. Сітару було змайстровано з металевих дротів і деталей, на дерев’яній основі, – усе достеменно таке, як продавалося в ятках на роздоріжжі села. Однак тоді він не збагнув призначення цього краму…

Життя – це мандрівка. Ідеш у своїм житті крок за кроком. І якщо кожен твій крок є добрим, кожен – цікавим, то таким буде і все твоє життя. Тоді в жодному разі не уподібнишся до людини, що дійшла до порогу смерті, а життя як такого не звідала.

Не дозволяй собі ухилятися від життя. Не споглядай життя з-за плечей інших людей. Завше дивись йому просто у вічі. Не говори від імені своїх дітей. А ліпше обніми дитячу голівку своїми долонями, і вже тоді починай розмову. Не пригортай саме лиш тіло, пригортай людину! Роби це просто зараз. Не марнуй почуттів, інтуїції, прагнень, розчулень, думок, зустрічей – не марнуй нічого. Котрогось дня ти усвідомиш, яким великим і непроминальним було все, геть усе в твоєму житті.

Кожного дня відкривай щось нове в собі та інших. Кожного дня виявляй красу, якої по вінця сповнений наш світ. Не дозволяй переконати себе, що все якраз навпаки. Приглядайся до квітів. Спостерігай за птахами. Прислухайся до вітру. Куштуй страви й належно їх оцінюй. Усім ділися з ближнім.

zvuky-arfy_2

Останній у класі

Коли Жан-Батіст Віянней, майбутній парох в Арсі, ще був юнаком, то стикався з неймовірними труднощами в школі. Не міг запам’ятати навіть найпростіших речей. Керівництво семінарії не раз відсилало його додому. Та хлопець, виявляючи неабияку наполегливість, раз у раз вертався назад. Минав йому двадцять перший рік, а ще перебував в одному класі з хлопцями, молодшими за нього на десять років.

Один із них старався допомогти йому в навчанні.

Жан-Батіст Віянней був дуже вдячний своєму одинадцятирічному вчителеві, але труднощі не відступали: нічого не міг утямити й запам’ятати, губився і, затинаючись, бурмотів щось невиразне.

Одного разу хлопець скаржився шкільним товаришам на нетямущість свого доходжалого учня. Жан-Батіст почув це. Підвівшись з лавки, наблизився до хлопця, опустився навколішки й промовив:

– Пробач мені – я такий дурний.

На пшеничному полі чи не все колосся хилилося до землі. Лиш окремі колоски стояли, виструнчивши стебла, й безжурно поглядали на небо, на перехожих і на своїх побратимів.

– Ми ж бо найкращі, – хвалилися. – Не гнемо шиї, мов ті невільники… Про нас сміливо можна сказати, що ми підносимось над пересічністю, пануємо над усіма!

Та вітер, який знає життя ліпше, ніж будь-хто інший, усміхнувся глузливою посмішкою і мовив ущипливо:

– А знаєте, чого ви такі стрункі та високі? Бо ви порожні!

 zvuky-arfy_3

Одяг для бідних

Священик одної великої парохії на околиці Парижа доручив письменниці Мадлен Дельберль, сумлінній парохіянці, занести пакунок із одягом до сім’ї невіруючих.

Мадлен узяла пакунок і рушила за вказаною отцем-парохом адресою. Вибравшись на шостий поверх, постукала у двері. Простягнула згорток нужденній на вигляд жінці, що відчинила двері. Та чемно їй подякувала, і Мадлен пішла сходами додолу. Проте, як була вже біля виходу, почула, що хтось її кличе.

То була жінка з шостого поверху, вона кричала:

– Прошу піднятися й забрати свій пакунок! То жахливе дрантя… ми бідні, але в смітті не порпаємось! Мадлен повернулася нагору. І пересвідчилась, що жінка мовила правду: у пакунку насправді не було нічого, крім брудної білизни. Її пройняв сором. Вибачилася й вийшла геть, зажурена. Не знала, як учинити…

Проходячи коло квіткарні, вона побачила кошик прегарних троянд. Купивши його, повернула назад і, зустрівши дорогою сина тієї жінки, простягнула йому квіти з проханням:

– Будь ласкавий, занеси їх твоїй мамі.

А хлопчик був першим охрещеним у тім будинку.

Один літній чоловік, що вважав себе атеїстом, вирішив піти до відомого священика. Сподівався з його допомогою розв’язати проблеми своєї віри. Не міг він увірувати, що Ісус із Назарету воістину воскрес. Шукав доводів, які уможливили б віру у воскресіння Христове…

Коли ж дістався до парафіяльного дому, де мешкав священик, і зайшов до середини, то виявив, що в панотця є гість. Помітивши старого крізь прочинені двері, священик вийшов із канцелярії і з привітною посмішкою підсунув йому крісло. Згодом, попрощавшись із першим гостем, він запросив до кабінету старого. Уважно вислухав усі його сумніви, а потім зав’язалася розмова. Після бурхливої дискусії безвірник став Христовим вірним: приймав святі таїнства, виконував слово Боже, постив й молився.

Щасливий і трохи здивований, душпастир запитав його при нагоді:

– Прошу, скажіть мені, що тоді, під час тривалої нашої розмови, переконало вас, що Христос воістину воскрес і що Бог насправді існує?

– Крісло, яке ви мені підсунули, щоб я не змучився, чекаючи, і те, як ви зробили це, – відповів старий. (Даніло Занелла)

zvuky-arfy_4 

Всі повинні працювати

Вчителька початкової школи терпляче пояснює своїм маленьким вихованцям, що всі на цім світі мусять працювати.

– Геть всі? – питає чотирилітня Евелінка.

– Ну, майже всі, – відповідає вчителька.

– То я, коли виросту велика, буду “майже”! – ставить крапку дівчинка.

Скільки ж людей у нашому світі задовольняються отим “майже”…

zvuky-arfy_5 

Проводи вояка

Під час Першої світової війни на фронт забирали й парубків, яким ледве виповнилося вісімнадцять років. Сцени прощання новобранців з рідними й близькими були невимовно сумними.

На залізничному вокзалі одного великого міста батьки та друзі юрмилися навколо гурту рекрутів, що вже збиралися сідати до вагону. Всі обіймалися, не стримуючи сліз; дехто бачився з рідними востаннє. Один чоловік міцно стискав долоню свого сина, не в силі навіть вимовити слів прощання. В його очах бриніли сльози. Руки тремтіли, не міг здобутися й на слово. Юнак був єдиним його сином, він любив його з усієї душі. То що ж міг йому сказати? Якби змога, то забрав би його звідси просто додому.

Потяг засвистів. Новобранці поспішили до вагонів. Чоловік ще прагнув якось напутити й остерегти свого сина. Притиснув його до грудей, кажучи пошепки:

– Джованні, Джованні мій любий! Вертайся живий, чуєш?

Молоді вояки вже були в потязі, що звільна рушав від станції. Люди на пероні похапцем тиснули їм долоні або махали рукою на прощання.

Чоловік у розпачі вглядався в обличчя свого Джованні, що кивав йому з вікна вагону. Так хотілося сказати йому ще кілька слів! Потяг їхав. Батько звів руку. І зненацька, протиснувшись крізь юрбу, підбіг до потягу, що прискорював свій рух. – Джованні, хлопчику мій, – вигукнув він, – будь завжди поблизу генерала!

Де знаходяться генерали, туди не долітають ворожі кулі. Батько рекрута відав про це.

Церква підносить тобі дар: повсякчас мати певність, що перебуваєш біля Генерала.

“Я є лоза, а ви гілки; хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той приносить багато плоду; бо без Мене не можете робити нічого” (Ін. 15:5).

Хлопчику мій, будь завжди поблизу генерала!

zvuky-arfy_6 

Ліс

Під час своєї відпустки один чоловік пішов прогулятися лісом, який лежав неподалік од міста, де чоловік жив. Ходив по лісу годину, другу, аж нарешті збагнув, що заблукав. Ще і ще силкувався віднайти дорогу назад, випробував чи не всі стежки, але жодна не вивела його з лісу.

І враз наткнувся на іншого чоловіка, який, подібно до нього, блукав лісом.

– Дякувати Богові, – вигукнув він, – тут є ще одна жива душа. Чи міг би вказати мені дорогу назад, до міста?

– Ні, – відповів той, – я ж бо теж заблукав. Але можемо собі зарадити: вказати одне одному стежки, якими вже намагались вибратися з лісу. Це допоможе нам відшукати ту, що виведе нас звідси.

Котрогось дня в лісі, до якого вчащало багато людей, охочих відпочити, зайнялася пожежа. Всі люди, що знаходилися під ту хвилину в лісі, охоплені панікою, пустилися навтьоки. Не побігли геть лише сліпий та кульгавий. Настрашений сліпець рушив просто в бік полум’я, що насувалося.

– Не туди! – загукав до нього кульгавий. – Таж ідеш просто на полум’я!

– Кудою ж мені йти? – запитав сліпець у розпачі.

– Я можу показати дорогу, – сказав кульгавий, – але не годен бігти. Як візьмеш мене на плечі, то вже обидва зможемо втекти від пожежі й врятуватися.

Незрячий послухався кульгавого. І так вони вціліли обидва.

* * *

Якби ми всі ділилися брат із братом усім нашим досвідом, усіма нашими прагненнями і розчаруваннями, стражданнями і здобутками, то могли б рятуватися від небезпек навіть легшими, куди легшими способами.

zvuky-arfy_7 

На його місці

Старий пустельник на ім’я Себастіян зазвичай молився в маленькій святині, захованій серед тінистої долини. Молився до розп’яття, що мало назву “Христос Милосердний”. У долину стікався люд зо всієї околиці, щоб через розп’яття вимолити милосердя і поміч Господа.

Одного разу й старий Себастіян вирішив благати про ласку й, приклонивши коліна, став молитися:

– Господи, я прагну страждати разом із Тобою. Дозволь мені зайняти Твоє місце. Я хочу висіти на хресті. І завмер у цілковитій тиші, втопивши очі в розп’яття, очікуючи на відповідь.

Аж раптом Христос поворушив губами і промовив:

– Друже, Я згоден виконати твоє прохання, але за певної умови: що б не трапилося, що б не побачив, ти мусиш зберігати мовчання.

– Обіцяю Тобі, Господи.

І вони помінялись місцями.

Ніхто не завважив, що відтоді Себастіян висів прибитий до хреста, а Христос обійняв його місце. Віруючі, як звичайно, підносили до розп’яття свої моління й висловлювали подяку, але самітник, дотримуючись обіцянки, мовчав. Аж хтось, певного дня…

Прийшов до святині багач, довго і ревно молився, а коли по молитві відходив, забув на лавці, де приклоняють коліна, капшук, набитий золотими грішми. Себастіян це помітив, але мовчанки не порушив. Не озвався навіть тоді, коли за годину прийшов бідняк, угледів капшук і, схопивши його, вийшов геть, не вірячи у своє щастя. Не розтулив уста, як приклонив перед ним коліна парубок, молячи про опіку під час тривалої подорожі морем. Однак не витримав, коли прибіг багач, який, гадаючи, ніби то саме парубок поцупив його набитий золотом капшук, відчайдушно волав, вимагаючи покликати сторожу.

– Стривайте! – пролунав тоді несамовитий крик Себастіяна.

Багач і парубок у жасі поглянули вгору й побачили, що промовляє до них розп’яття. І тут Себастіян відкрив їм усе, що сталося. Багатій щодуху помчав шукати бідняка. Молодик поквапився геть, аби не спізнитися на корабель. Коли ж у божниці не було вже нікого, крім Ісуса й Себастіяна, Спаситель звернувся до пустельника з доганою:

– Зійди-но з хреста. Ти не гідний обіймати Моє місце. Не вмієш мовчати…

– Але ж Ісусе, – опинався осоромлений Себастіян. – Чи ж я міг стерпіти, убачивши таку несправедливість?

– Ти не відаєш, – відповідав Христос, – що багатій мусив загубити свого капшука, бо прагнув використати гроші з лихою метою. Натомість убогий дуже їх потребував. Якби молодика затримала сторожа, то не встиг би на корабель і тим урятував своє життя, адже корабель саме лягає на дно глибокого моря.

Письменник П’єтро К’яра, що був людиною не вельми релігійною, мав друга, скульптора Франческо Мессіну, який – навпаки – вирізнявся глибокою вірою.

Коли К’яра лежав на смертнім одрі, Мессіна підійшов до нього і, взявши його руку, спитав:

– П’єтро, у чім твоя віра?

К’яра поглянув на нього і, взявши його руку, відповів:

– Я вірю в тебе.

“Вірю в тебе” – ось найкращі слова, якими можна звернутися до друга. Найкраща ж молитва, з якою можна звернутися до Бога, є подібною: “Вірую в Тебе”.

zvuky-arfy_8 

Писане на піску

“Приводять книжники і фарисеї до Нього жінку, схоплену під час перелюбу, і, поставивши її посередині, кажуть Йому: Учителю, цю жінку взяли нині на перелюбі; а Мойсей в законі повелів нам побивати таких камінням; а Ти що скажеш? Говорили ж це, спокушаючи Його, щоб знайти, за що Його звинуватити. Але Ісус, нахилившись додолу, пальцем писав по землі” (Ін. 8:3-6).

Чудний вирок! Суддя креслить його пальцем на піску… досить вечірнього вітру, щоб усі знаки було стерто. Ісус добре знає, ким є обвинувачі.

“Коли ж продовжували запитувати Його, Він, підвівшись, сказав їм: хто з вас без гріха, перший кинь у неї камінь. І знов, нахилившись додолу, писав на землі. Вони ж, почувши це, докорені совістю, почали виходити один за одним, починаючи від старших до останніх” (Ін. 8:7-9).

Невдовзі майдан спорожнів. Жінка стояла перед Спасителем сама. “Ісус, підвівшись і нікого не побачивши, крім жінки, сказав їй: жінко! Де ті, що звинувачували тебе? Ніхто тебе не осудив? Вона відповіла: ніхто, Господи. Ісус сказав їй: і Я не осуджую тебе; іди, і віднині більше не гріши” (Ін. 8:10-11).

Вирок мов той вечірній вітер, що все стирає…

Завжди знаходяться люди, які робитимуть усе. Аби схилити нас до переконання, що Бог – лише такий собі поліціянт, котрий стежить за нами і вдень і вночі. Наче Бог і вдень і вночі занотовує та увічнює все наше життя в такій собі грубезній книзі: наші помилки, наші провини, наші гріхи, наші добрі та лихі вчинки…

Але навіщо Богові повсякчас виявляти до нас суворість, навіщо Йому діяти проти нас? Хіба Він ворог нам? Чого ж деякі люди прагнуть бачити в Бозі лиш того, хто рахує та підбиває підсумки? Бог – не обчислювальна машина! Хочете доказів? Єдина книга, в якій Бог робив свої записи, був пісок… якщо загубити щось у тому піску, то спробуйте віднайти! Пісок тривкий до всього, пісок усе забуде, все поховає в собі… На піску нічого не лишиться – зітреться геть усе. Ісус креслить знаки на піску. Перед Ним стоїть грішниця. Пише на піску, позаяк її гріх уже прощено.

zvuky-arfy_9

Наступна

Звуки арфи - Частина 2

Нещасний старий Жив собі колись один старий, що ніколи не був молодим. І тому не ... Читати далі

Попередня

Життя - це все, що ми маємо - частина 4

Порядок Одного дня жінка прийшла із синочком до Махатми Ганді й просила: "Махатмо, скажи йому, ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *