Світанок

Якої миті настає світанок, коли закінчується ніч? Це питання не давало спокою учням рабина. Починається тоді, коли ніч сягає свого зеніту, чи тоді, коли вже можеш відрізнити білу нитку від чорної, чи тієї миті, коли вперше закукурікає півень, чи, може, під час сходу сонця? «Ніч закінчиться й розпочнеться день, – промовив рабин, – коли помітиш обличчя людини й побачиш у ній свого брата». Єврейська легенда

КОМЕНТАР ДО ТЕКСТУ

Згідно з обчисленнями, які лягли в основу нашого календаря, день розпочинається тоді, коли ніч досягає зеніту, тобто опівночі.

У мусульман про початок дня повідомляє крик муедзина, і відбувається це тієї миті, коли вже можна відрізнити білу нитку від чорної.

Кукурікання півня пов’язане зі Страстями Господніми, початком Великої п’ятниці.

А серед людей прижилася думка, що день розпочинається разом зі сходом сонця.

Рабин ставить питання по-іншому й перетворює його на метафору: сприймайте одне одного як брата й сестру, ставтеся так до кожної людини, до цілих народів та релігій – і тоді розсіється темрява, і настане епоха світла.

ЦИТАТИ

  • Усі люди народжуються вільними й рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю та повинні діяти одне щодо одного в дусі братерства. «Загальна декларація прав людини» (1948 р.)
  • Ернст Симон, єврейський діяч, що зводив мости між релігіями, навчив нас чудової речі. Він сказав: «Найважливіша мета – це, щоб християни, зустрічаючись, прагнули ставати ліпшими, ніж раніше, християнами, а євреї – ліпшими євреями». Зиґфрід фон Кортцфляйш (із виступу з нагоди 60-ї річниці Кришталевої ночі, виголошеного в соборі Св. Катерини в Гамбурзі)

БІБЛІЙНІ ТЕКСТИ

  • Пр. 18:19; Мф. 23:8; Рим. 12:10; 1Ін. 2:9-10.
Наступна

Спадок

Один чоловік з Антіохії залишив по смерті на банківському депозиті 80 золотих дукатів, які заповів ... Читати далі

Попередня

Перлина

Ніхто не зацікавився б молюсками, якби вони жили тільки для себе. Молюски мають непоказний вигляд: ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *