Мудрий винахід

У Стародавньому Римі скульптори мали дуже багато роботи. Щойно змінювалася влада, їм замовляли численні статуї нового цезаря, вимагаючи, щоб вони точно відтворювали його образ. А траплялося це доволі часто, оскільки в Римі, як відомо, у боротьбі за трон нерідко використовували отруту, смертельний удар чи стилет.

Особливо «врожайним» у цьому сенсі видався 822 рік від заснування міста, який став роком чотирьох цезарів: Ґальба загинув від стилета своїх ворогів, Отон – учинивши самогубство, Вітелій – унаслідок обжерливости, і врешті лише Веспасіян знову навів у Римі лад.

За такого темпу зміни цезарів скульптори, не зважаючи на те, що працювали ночами, не встигали вчасно виконувати замовлень. І тоді одному з них прийшла в голову чудова ідея – робити статуї зі змінними головами.

Чи в цьому «винаході» не крилася якась глибша мудрість?

КОМЕНТАР ДО ТЕКСТУ

За часів пізньої Римської імперії цезаря проголошували армії; різні військові частини виступали одна проти одної, борючись за свого кандидата. У результаті обличчя й справді змінювалися – 69 року після Різдва Христового навіть чотири рази, – але всі правителі, що приходили до влади, однак, були людьми приблизно одного покрою, символом чого в нашому тексті є «змінні голови».

Політичним песимістам у наш час теж часом спадає на думку запитання: «Чи не стають усі політики схожими один на одного – незалежно від того, до якого угруповання належать, – тієї миті, коли в їхніх руках опиняється влада?»

ЦИТАТИ

  • Історія розповідає про тебе, змінено лише твоє ім’я. Горацій (65-8 до Р. Хр.), римський поет (із книжки «Сатири», ч. І, 1, 69)
  • Оскільки в історії постійно відбувається щось неочікуване, то людина навряд чи спроможна здобувати мудрість завдяки досвідові. Джордж Бернард Шов (1856-1950), ірландський письменник
  • Мені не відомо, чи історія повторюється. Знаю лише, що люди не надто змінюються. Октавіо Пас (1914-1998), мексиканський письменник
  • Сьогодні історію слід записувати олівцем; тоді її легше буде стирати. П’єр Ґаксот (1895-1982), французький історик

БІБЛІЙНІ ТЕКСТИ

  • Суд. 8:22-23; Проп. 4:16; 1Пет. 5:3.
Наступна

Повчання для папуг

Папуга-мама визнала за потрібне дати своїм дітям, перш ніж вони навчаться самостійно літати, декілька повчань ... Читати далі

Попередня

Бажання

Ворожка, що вміла виконувати людські бажання, через багато років знову зустріла пана Еґе, одного зі ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *