Старші більше знали

Колись людям не вдавалося дожити до глибокої старости, а рідкісні явища було прийнято цінувати. Коли людина доживала до старости, то до цього ставилися як до чуда. Оскільки еліксиру довголіття ніхто так і не винайшов, хоча про нього існувало чимало таємничих розповідей, треба було прийняти, що той, хто отримав привілей дожити до сивочолої старости, володів незбагненною та таємничою здатністю. І переважна більшість тих, які усвідомлювали, що їх, мабуть, чекає смерть у молодому віці, цінували, ставилися до цього з повагою, здивуванням і заздрістю. Довге життя саме в собі було цінністю і заслугою, а це підсолоджувало труднощі, пов’язані зі старінням, які в ті часи були набагато більшими, ніж тепер.

У минулі століття, якщо комусь вдавалося дожити до старости, то це мало велику цінність. Знання про світ, зібране упродовж життя, безліч спогадів та чималий досвід – усе це було цінним скарбом, яким мало хто володів. Тому такий скарб і викликав повагу й подив.

Старі люди були хранителями спогадів, які вони отримали від попередніх поколінь. Можливо, вони, небораки, не пам’ятали, що з ними трапилося вчора, а от далеке минуле виразно і яскраво вимальовувалося в їхній пам’яті. Отож, старі люди володіли знанням і таємницями, яких молоді ще не знали. Вони носили в голові своєрідний «банк даних» про справи світу, який мав велику суспільну та економічну цінність, а це надавало їм особливого престижу.

Коли стара людина (а два чи три покоління тому це означало чоловіка або жінку приблизно 50-річного віку) підносила вказівний палець у жесті напоумлення: «Слухай старшого від себе, бо він має більше життєвого досвіду», то до цього ставилися дуже серйозно. Ці слова і жест спричиняли визначений ефект. Вони викликали не веселощі чи нетерплячість, як сьогодні, коли хтось намагається висловитися подібним чином (от тільки хто би насмілився?), а увагу, сповнену пошаною. Старші особи справді більше знали.

Спокійно про старість

Наступна

Виклики прогресу

Покоління, яке пережило вже стільки нещасть, світових воєн та атомних бомб, зіткнулося з іншим явищем, ... Читати далі

Попередня

Шукати Господа

Наше духовне життя складається з постійного шукання Бога всім нашим серцем, розумом і силою. …Як ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *