6. ПЕРШИЙ КЛІЄНТ

Депортації мені вдалося уникнути. Той самий молодий офіцер відвіз мене до Мальме і простежив, що б я сів на пором до польського Свиноустя.

«Що робити далі?» – ламав я голову, стоячи на палубі гарного білого порома.

– Богдане! Невже це ти? Що ти тут робиш? – рідна українська мова музикою прозвучала в моїх вухах.

Я не розмовляв українською і не чув її понад два роки. Вигук належав елегантно вбраному чоловікові зі спокійними очима та благородним обличчям. Не відразу я упізнав Сергія, мого першого клієнта…

*

Вісім років тому я повернувся з Польщі зі свіжоспеченим дипломом бакалавра соціяльної роботи та сертифікатом випускника Варшавської Школи терапевтів залежностей. Фонд «Життя без залежностей» надав мені кабінетик, де я міг почати роботу з алкоголіками і наркоманами. Інформація пішла по місту, і я чекав перших клієнтів. А вони все не йшли і не йшли.

Прочекавши тиждень, я вже почав переживати, що «нікому цього не треба». Але нарешті у двері постукали і на моє «увійдіть» на порозі з’явився неохайно вбраний, непоголений чоловік:

– Можна, докторе?

– Заходьте. Присядьте. Взагалі-то я не лікар, а соціяльний працівник.

– Ну тоді ви мені навряд чи допоможете, – на його обличчі відобразилося розчарування.

– Дивлячись у чому, – я намагався розговорити свого першого клієнта.

– А що – не видно в чому? – з нотками агресії в голосі відповів він.

Видно було навіть дуже. Брудний, занедбаний, запах спиртного з рота…

– Охолонь, хлопче, – треба було брати ініціятиву у свої руки. – Кажи, з чим прийшов. Хочеш грошей на похмілля? Не дам! Хочеш зав’язати з «бухлом»? Допоможу!

«Наїзду» від «доктора» він зовсім не очікував, і раптом зм’якнув:

– Добре, мужик, не кип’ятись, а послухай…

*

Хлопця звали Сергієм і було йому всього 27 років, хоча виглядав на всі сорок. Перший свій термін відсидів у п’ятнадцять. Але зона для неповнолітніх Сергія не виправила, а радше озлобила. Після повернення на волю взявся за старе. Двадцять перший рік життя він зустрічав на зоні посиленого режиму. З бажанням мстити всім і кожному за «злодійку долю». Там і познайомився з Андрієм:

– Разом тягнули свої терміни на одному загоні, – Сергій замислився, пригадуючи. – Я був вражений… Андрій – він же бандюга, розумієш, а такою Людиною виявився!

– Вірячи в Бога, Андрій зав’язав, одружився, у нього народилася дочка, – продовжував розповідати Сергій. – А потім спливла якась стара справа. Вирок – 8 років «посиленого». Коли я прийшов на зону, він уже два роки відсидів. І продовжувати вірити у свого Бога!

Обличчя Сергія просвітліло:

– Він допоміг мені подивитися на себе з боку. Відкрив для мене Бога. Я багато чого переглянув у своєму ставленні до життя й до инших людей. – Сергій знову напружився, – П’ять років я чекав: от вийду на волю, почну нове життя. А виявилося, я тут нікому абсолютно не потрібний. Ні роботи, ні житла, ні ставлення людського…

Останні слова він майже кричав.

Сергій запив. Запив «по-чорному». Він і раніше пив, із самого дитинства. Але за цей останній рік, як звільнився з ув’язнення, опустився на саме дно, глибоко увійшовши в залежність.

– Добре, Сергію, давай будемо працювати, – запропонував йому я, – ось тільки сидиш ти в глибокій ямі, і гарувати треба буде безжально.

*

І ми справді гарували. Не шкодували ні себе, ні один одного. Працював я з ним неймовірно жорстко, «на межі». А він дуже хотів жити, і головне, – дуже хотів жити з Богом.

Притулок Сергій знайшов у свого брата, який укотре йому повірив. Приходив на терапію чисто поголений, у випрасуваному одязі. З кожним днем його обличчя світлішало. Через три місяці цей чоловік разюче відрізнявся від тієї неголеної, занедбаної особи, яка вперше з’явилася в моєму кабінеті.

На останнє заняття він прийшов не сам. Поруч з ним стояв високий, кремезний чоловік з розумними очима.

– Знайомся, Богдане, – Сергій увесь світився, – це Андрій.

Ще раз зустрівшись поглядом з Андрієвими очима, я повірив йому:

– Що ж, Андрію, гадаю, що передаю Сергія в надійні руки.

*

Ми затишно вмостились у м’яких кріслах у холі третього поверху порома. Сергій розповідав, як Андрій привів його до своєї Церкви, як доброзичливо прийняла його громада, як минув рік, і йому запропонували навчатися в Біблійній школі, а потім дали рекомендацію на подальше навчання.

– І ось я священик Лютеранської Церкви, – він вимовив це з неймовірною радістю і почуттям власної гідности, – їду зі Швеції, зі стажування.

Потім раптом стрепенувся:

– А ти як, Богдане? Адже я весь цей час намагався стежити за твоєю діяльністю. Читав твої доповіді з конференцій у Венеції та Празі, у своїй роботі використовував твоє бачення духовного аспекту залежностей. Стягнув з інтернету розроблені тобою програми духовної терапії залежних і співзалежних. Чув, ти навіть на зоні суворого режиму вів групу з наркоманами. А зараз, що робиш зараз? Повертаєшся з якоїсь конференції?

– Із заробітків.

– Не зрозумів? – Він виглядав настільки розгубленим, що мені його стало шкода. – Як із заробітків, Богдане? У тебе ж талант! Ти ж терапевт від Бога!

– Мені просто треба було годувати сім’ю, Сергію. Просто годувати родину…

Вдалині засвітилися берегові вогні. Ми проговорили всю ніч. Треба було прощатися. Сергій довго й міцно тиснув мені руку. І з теплотою в голосі сказав:

– Спасибі тобі, Богдане… За все.

Мені раптом стало нестерпно сумно:

– Богові дякуй, Сергію. Я тут ні причім.

Наступна

7. КАНДІ

Каспійське море Портове місто Свиноустя – на північному Заході Польщі. Моє ... Читати далі

Попередня

5. ВІДПОВІДЬ

«Клітка» у шведській поліцейській дільниці не дуже відрізнялася від «кліток» у передмісті Вільнюса, сибірському селищі ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *