Притчі отців-пустельників

На початку християнської доби монастир Ессета став осередком, до якого прибувало багато людей, які, зрікшись усього майна, ішли жити в пустелю в околицях монастиря. Багато повчань цих людей було зібрано і опубліковано в різних книгах.

ЗОЛОТА СЕРЕДИНА

Чернець на ім’я Лука проходив через село в товаристві учня. До аскета звернувся старий чоловік:

– Святий чоловіче, як мені наблизитись до Бога?

– Розважайся. Хвали Господа своєю радістю, – такою була відповідь ченця.

І вони продовжили свій шлях. Згодом до них підійшов юнак:

– Що мені робити, щоб наблизитись до Бога?

– Не розважайся так багато, – сказав Лука.

Коли юнак віддалився, учень промовив:

– Здається, ви й самі добре не знаєте, повинні ми розважатися чи ні.

– Духовний пошук – це міст без поручнів над проваллям, – відповів Лука. – Якщо хтось тримається надто близько правого боку, я кажу йому: «Прийми ліворуч». А якщо лівого боку, я кажу: «Посунься праворуч». Бо крайнощі віддаляють нас від Дороги.

МІСТО ПО ІНШИЙ БІК ОКЕАНУ

Один відлюдник з монастиря Ессета підійшов до авви Теодора.

– Я точно знаю, якою є мета життя. Знаю, що просить Бог у людини, і мені відомо, який найкращий спосіб служити Йому. Однак, попри все це, я нездатний робити те, що мав би робити, аби служити Богові.

Авва Теодор довгий час мовчав.

Нарешті він сказав:

– Ти знаєш, що по інший бік океану є місто. Але ти ще не знайшов корабля, не підняв на борт свій багаж і не перетнув моря. То для чого говорити про це місто і про те, як нам слід ходити його вулицями? Знати мету життя або найкращий спосіб служіння Господу – замало. Застосовуй на практиці те, що ти знаєш, і дорога відкриється тобі сама собою.

ПОВОДЬСЯ ТАК, ЯК ІНШІ

Авва Пастор мандрував разом з одним ченцем з монастиря Ессета, аж ось їх запросили на вечерю. Господар будинку, для якого було великою честю приймати отців, велів подати найкраще, що було в домі.

Але монах тоді якраз постив; коли настав час вечері, він узяв одну горошину і став повільно її жувати. За всю вечерю він стільки й з’їв, що ту горошину.

Після вечері авва Пастор покликав його до себе і сказав:

– Брате, коли ти приходиш у гості до когось, не перетворюй свою побожність на образу. Наступного разу, коли поститимеш, не приймай запрошень на вечерю.

Чернець зрозумів те, що казав йому авва Пастор. З того часу, коли йому випадало бувати в гостях, він поводився так само, як і господарі.

ПОЛЬОВІ РОБОТИ

Хлопець перетнув пустелю і нарешті дістався до монастиря Ессета, що поблизу Олександрії. Там він попросив дозволу послухати одну з проповідей авви, і йому дозволили.

Того дня авва вів мову про важливість сільськогосподарських робіт.

Коли проповідь закінчилась, хлопець сказав одному з ченців:

– Я дуже вражений. Я думав, що почую духовну проповідь про чесноти і гріхи, а авва говорив тільки про помідори, зрошення і таке інше. У краї, звідки я родом, усі вірять, що Бог – це милосердя і що досить тільки молитися.

Монах посміхнувся і відповів:

– А тут ми віримо, що Бог уже зробив частину роботи, а нам належить продовжити її.

ЗАСУДЖЕННЯ БЛИЖНЬОГО

Один з монахів Ессета припустився серйозної помилки, і ченці покликали найрозумнішого відлюдника, щоб той виніс присуд.

Відлюдник відмовлявся, але вони так наполягали, що врешті він погодився прийти. Прибув він, несучи на плечах діряве відро, з якого сипався пісок.

– Я прийшов судити свого ближнього, – сказав відлюдник настоятелю монастиря. – Мої гріхи сипляться за мною, мов пісок із цього відра. Але оскільки я не дивлюся позад себе і не усвідомлюю власних гріхів, то мене покликали судити мого ближнього!

Послухавши його, ченці передумали застосовувати покарання.

ЯК БУТИ ПРИЄМНИМ ГОСПОДУ

Один послушник прийшов до авви Макарія і попросив у нього поради про те, як найкраще бути приємним Господеві.

– Піди на кладовище і спробуй образити померлих, – сказав йому Макарій.

Брат зробив те, що йому наказали, і наступного дня повернувся до авви.

– Вони тобі відповіли? – спитав авва Макарій.

Послушник відповів:

Ні.

– Тоді повернися на цвинтар і спробуй їх похвалити.

Послушник так і зробив. Того ж самого дня він повернувся до авви, який знову хотів знати, чи відповіли йому мертві.

– Ні, – сказав послушник.

– Щоб бути приємним Богові, чини так само, як ті померлі, – відповів Макарій. – Не зважай ні на зневагу, ні на похвалу людей. Так ти зможеш прокладати власний шлях.

ПІСЛЯМОВА: DESIDERATA (ПОБАЖАННЯ ЩАСТЯ)

Крокуй спокійно серед гамору та поспіху – пам’ятай, який мир може бути в тиші. Наскільки це можливо, не зрікаючись себе, зберігай добрі стосунки з людьми.

Спокійно та ясно проголошуй свою правду, слухай також те, що кажуть інші, навіть якщо вони говорять не надто розумно, – бо й у цьому є якийсь сенс.

Якщо порівнюватимеш себе з іншими, можеш стати гордим або зневіреним, бо завжди були й будуть гірші та кращі від тебе.

Радій як зі своїх успіхів, так і з планів.

Хай якою скромною була б твоя праця, виконуй її самовіддано та добросовісно. Повір: це справжня цінність проти мінливої долі.

Будь обережним у своїх починаннях, бо світ цей сповнений оман.

Але нехай це не заступить тобі справжніх чеснот: багато людей прагнуть високих ідеалів, а життя всюди сповнене геройства.

Будь собою й не опирайся почуттям. Не будь цинічним у любові, бо серед черствости й розчарувань вона єдина вічна як трава.

Приймай спокійно все, що несуть із собою літа, без гіркоти полишай те, що дарувала молодість. Зміцнюй силу духа, щоб у несподіваному нещасті стала для тебе щитом.

Лише не віддавай себе на поталу витворам уяви: багато-бо страхів породжують нудьга та самотність.

Дотримуйся необхідної дисципліни, але вмій бути лагідним до себе. Пам’ятай: ти – дитина Всесвіту й маєш право бути тут не менше, ніж зорі й дерева. І чи зрозуміло це тобі, чи ні – повір, що світ цей є таким, яким повинен бути.

Отож, будь у мирі з Богом, хай що б ти думав про Його існування, хай чим би займався і хай якими б були твої прагнення. У вуличному гаморі, у метушні життя збережи спокій своєї душі.

З усіма своїми пастками, втомою і втраченими мріями цей світ усе ж чудовий.

Будь уважним і намагайся бути щасливим.

Автор: Макс Ерманн

Наступна

Діямант

ДІЯМАНТ Цей великий, надзвичайної краси діямант був окрасою музейної експозиції. Працівники музею дуже пишалися ним, ... Читати далі

Попередня

Султанів сон

СКАТЕРТИНА Молодий священик, якого щойно було призначено на перше місце свого служіння, прибув на початку ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *