Підлітковість

«..Це був вирішальний рік, – відповів мені товариш на запитання про новини його життя. – Я став найкращим поміж чоловіків та зразковим батьком». Його очі лукаво блистіли.

«Я розповім вам про своє перетворення, – сказав він мені, – якщо ви зобов’язуєтеся мене не видати. Домовилися? Півтора роки тому мене попросили провести бесіду з батьками учнів ліцею в місті Р., де навчаються мої сини. Тема розмови: підлітковий вік. Я жваво взявся до роботи, проаналізував численні праці на цю тему. Дуже швидко мені стало очевидним, що різноманітна поведінка підлітка зумовлена вродженою потребою захистити, ствердити, укріпити особистість, що тільки-но народжується. Те, що підліток заперечує чужі ідеї, є просто незграбним способом надати значення своїй особистості; коли ж йому не дають можливости самовиразитися, то він борониться мовчанням. Ревниво оберігаючи свою незалежність, він остерігається впливу та тиску: надчутливі радари попереджують його про будь-яку спробу втручання чужої волі. Бунтарська поведінка підлітка видає його недовірливе прагнення незалежности, і коли йому доводиться підкоритися «звичаю», поганий настрій свідчить про те, що, його душа щонайменше, не підкорилася. Підліток, за висловом Андре Жіда, «плекає свою відмінність».

«Тимчасом як я писав свою доповідь, злий демон нашіптував мені викличне й схоже на насмішку питаннячко, набридливе, наче осіння муха: “Тобі це нікого не нагадує?” Мені довелося визнати очевидне: риси характеру підлітка, які з’являлися в мене на папері, уявно малювали мій власний портрет. І справді, скільки разів дружина докоряла мені моїм духом протиріччя! Нетерпимість до тих, хто не думає так само, як я, надчутливість, яка ладна вбачати casus belli у найменшому втручанні батьків дружини, нелюдиме мовчання, сховавшись за газетою, яку я часом навіть не читаю, дипломатичні хитрощі дружини для того, аби я повірив, що рішення приймаю я – ось скільки неспростовних доказів того, що я – лише підліток. Раптово це констатувавши, я засміявся собі під ніс. І як це не дивно – став вільним. Тепер я «розкутий». Відтоді мої стосунки з дружиною і дітьми стали невимушеними, позитивними, оптимістичними».

Сповідь друга мене просвітила. У непорозуміннях сімейних пар, які я раніш намагався приписати хибам дорослих, я навчився часто розпізнавати знаки не до кінця перейденого підліткового віку, такої собі «підлітковости».

Часом, як у випадку з моїм другом, юнацька психологія вже давно себе віджила, однак ми ще не повністю відкинули підліткову поведінку, до якої призвичаїлися на початку шлюбу, аби захистити особистість, яка залишилася слабкою і вразливою. Тільки-но виникла нагода – доповідь про підлітковий вік! – і змія полишила свою стару шкіру на узбіччі дороги. Ще знадобились ясність розуму, щирість, сміливість, яких багато-хто не має. Друг сказав мені: «Ще трішки – і я повівся б як упертюх, виправдав би себе, і тоді б моя особистість, без сумніву, остаточно зіпнулася б».

Часом ідеться не лише про спізнілі прояви підліткової поведінки – під загрозою сама особистість, що заплуталась у сітях підліткового віку. Вона затвердла, зморщилася, невдоволено кривляється. Її слід звільнити, оживити, відновити, перевиховати. Але як до неї дістатися, закутої в лати, схованої за соціяльний персонаж?

Зрозумійте мене правильно: я не хочу сказати, що соціяльні зобов’язання самі по собі тиснуть чи приховують глибинну особистість. У певному сенсі, вони, навпаки, допомагають їй самовиразитись і розквітнути: вічний підліток, який не бере на себе зобов’язань і залишається на роздоріжжі, ніколи не стане дорослим чоловіком. Для більшости з нас соціяльна заангажованість, професійні та сімейні зобов’язання – обов’язковий етап, необхідна допомога зрілости. Коли я кажу про соціяльний тип, то маю на увазі, що особистість ризикує поринути в суєту суєт і зупинитися на соціальних зобов’язаннях: зовнішніх проявах, способах самоподачі, пустослів’ї, звичках, одно слово, на своїй комедійній ролі. Ось тоді і з’являється соціяльний персонаж, який стає і маскою, і схованкою для слабких та незрілих створінь. Як наслідок, до скількох можливих хиростей вдаються чесний(!), бізнесмен, ідеальний(!) парохіянин, невтомний(!) робітник. Вдаються до крайнощів, аби заспокоїти себе, тоді як насправді себе ж обдурюють. Соціяльний персонаж – уже в грі і чудово почувається на цьому балі-маскараді.

Однак бал не триває вічно. Ми не живемо вдень і вночі з маскою на обличчі. Особливо в сім’ї. Діти, зокрема, одразу ж помічають (не без невинного задоволення) вади броні, несправжні вуса, фальшиві чесноти. Ось чому для такого спізнілого підлітка в латах і масці не існує більш незатишного місця за власний дім. Однак якщо він почувається незатишно вдома, то так почуваються поруч із ним його дружина та діти!

Без сумніву, перетворення – не з легких, адже ризикуємо зачерствіти або здатися. Насамперед доведеться знищити штучно створену особистість, аби натомість її повністю переробити. Для цього знадобляться щонайменше чудо любови та взаємного прощення. Однак саме любов і прощення разом здатні сотворити це чудо подвійної сили: позбавити блиску, розкрутити, розламати всі бутафорні декорації, натомість не зруйнувавши ще живу серцевину і водночас винести на світ Божий та зростити цю непорушну серцевину, не позбавляючи її важливих соціяльних зобов’язань.

Чому не існують тести для тих, хто хоче одружитися, які дозволяли б виявити підлітковість і викликати занепокоєння в тих, кого вона торкнеться тоді, коли можливе одужання ще таке легке! Вже сам факт розуміння цього став би першим кроком на шляху до зрілости.

Наступна

Обезголовлені християни

Існує серйозний ризик дозволити відмерти одній із наших засадничих функцій, якою вона не була б: ... Читати далі

Попередня

Лист до пані Х

Скільки сімей створюються необдумано, без втручання здорового глузду, без поради Господньої! Як після цього можна ... Читати далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *